Vizyonder Logo
Vizyonder Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri - Tel:0242 338 2016

Mevzuat Bilgi Bankası

Kategori: Sayıştay Kararları

Mühendislik Kariyerine Sahip Olmayan Bir Kişinin, Mühendislik Hizmetlerinin Kontrol Ve Denetimini Yapmasının Beklenemeyeceği Hakkında Sayıştay Kararı

Temyiz Kurulu Kararı - 30.05.2018/44597 
- Personelin niteliği
- Teknik şartnameye uygunluk
- Cezalar ve sözleşmenin feshi

Özet
Mühendislik kariyerine sahip olmayan bir kişinin, mühendislik hizmetlerinin kontrol ve denetimini yapmasının beklenemeyeceği hakkında.

Karar
81 Kişilik Personel Hizmet Alımı İhalesine ilişkin ........... tarihinde yapılan sözleşmenin “Cezalar ve Sözleşmenin Feshi” başlıklı 16 ncı Maddesinin (f) bendinde aynen: “f) Teslim edilen Personelin şartnamede öngörülen şartları taşımaması halinde ilgili personelin ücreti ödenmez, ayrıca ücreti kadar tutar ceza olarak ilk hak edişinden kesilir.” ifadesi yer almaktadır.

Teknik Şartnamenin “Hizmeti Yürütecek Personelin Görev Tanımları” başlıklı 5/b maddesi; “Mimar-Mühendis (İnşaat, Makine, Elektrik, Elektronik, Çevre, Harita, Bilgisayar, Jeoloji, Jeofizik, Kimyager, Biyolog vb): Projelerin yürütülmesi veya bakım onarımın gerektirdiği Mühendislik hizmetlerinin kontrolü ve denetiminin yapılmasında idareye yardımcı olurlar.” şeklinde düzenlenmiştir.

Şartnamenin bu hükmüne göre Mimar-Mühendis Grubu içerisinde yer alan personelin; projelerin yürütülmesi veya bakım onarımın gerektirdiği mühendislik hizmetlerinin kontrolü ve
denetiminin yapılmasında idareye yardımcı olması öngörülerek, mühendislik hizmetlerinin kontrol ve denetimine vurgu yapılmış olup ilgililerin mühendislik kariyerine haiz olması istenmiştir. Zira mühendislik kariyerine sahip olmayan bir kişinin, mühendislik hizmetlerinin kontrol ve denetimini yapmasını beklemek mümkün değildir.

Eklenme Tarihi: 12-04-2020
İlgili Kategoriler:    Kamu İhale Mevzuatı

Sayıştay Kararları

Vizyonder Psikoloji Akademi Eğitimleri ve Danışmanlık Hizmetleri Başladı!
WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızdayız!
Vizyonder WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızda
E-İhale Bilgi Testi İle E-İhale Bilginizi Ölçün!
Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Testleri
Eğitim Anketimize Katılın İndirim Kazanın!
Eğitim Seminerlerimize Kayıt Olun!

Vizyonder Eğitim Seminerlerine Kayıt Olun!

Bu Sayfayı Paylaş
Hoşgeldiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa buraya tıklayarak Whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz.