Kapat

Vizyonder Logo
Vizyonder Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri - Tel:0242 338 2016

Mevzuat Bilgi Bankası

Kategori: Mevzuat Duyuruları

Belediye İşçilerinin Memuriyete Geçişi Unutuldu, Unutturuldu!

Yüzbinlerce insanı ilgilendiren bir sorun Belediyelerde ki kamu işçilerinin durumu. 

Mevcut duruma bakıldığında, Belediyelerde sürekli işçi ve geçici işçi pozisyonda çalışan 130.000 civarında personel bulunmaktadır. Aslında bu işçilerin hiçbirisi iş mevzuatında işçiler için yapılan tanımda çalışmamakta geçmişte işçiler tarafından yapılan işler bugün belediye şirketlerine aktarılan belediye taşeron personeli eliyle yürütülmektedir.

Hali hazırda işçiler ise masa başında memurlar tarafından yapılan hizmetleri yerine getirmektedir. Bu hali ile hem binlerce insan kadrolara uygun işleri yerine getirmemekte, hem işçiler memurlar için öngörülen kariyer planlamasına dahil olamamakta hem de belediyeler daha fazla nitelikli insan arasından liyakata uygun seçim yapma hakkından mahrum kalmaktadır.  

İşçiler motivasyonunu, iş bağlılığını ve verimliliği ile mutluluğunu ortadan kaldıran bu hususu düzeltmek adına Memur Sendikaları ile Hükümet arasında yapılan Toplu İş Sözleşmelerinde hükümler yer almaktadır. En son yapılan Toplu Sözleşmenin “Bazı işçilerin kamu görevlisi ve geçici personelin sözleşmeli personel statüsüne geçirilmesi” Başlıklı 36. Maddesinde; “(1) Kamu kurum ve kuruluşlarının fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işçi istihdamının zorunlu olduğu yerlerde istihdam edilen işçiler hariç olmak üzere ilgili yer ve birimlerinde memur veya sözleşmeli personel eliyle yürütülmesi gereken işlerde sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olanların, KİT'lerde sözleşmeli personel pozisyonlarına, diğer idarelerde ise memur kadrolarına geçirilebilmeleri konusunda çalışma yapılacaktır.” denilmektedir. 

Bu maddenin gereği bugüne değin yapılmamıştır. Daha iyi bir kamu yönetimi için bu maddenin gereğinin bir an önce yapılıp işlemlerin başlatılması gerekmektedir. 

 

Eklenme Tarihi: 09-01-2019

Mevzuat Duyuruları

Kamu İhalelerinde Danışmanlık Merkezi Yayında!

Kamu İhale Danışmanlık Merkezi

Kamu İhalelerinde Uzman Rehberlik Sektöründe uzmanlaşmış danışman kadromuz, kamu ihaleleri konusundaki derin bilgi ve deneyimleriyle size en doğru rehberliği sunuyor. Kamu kurumları ve özel sektör için ihale süreçlerini etkili şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Vizyonder Psikoloji Akademi Eğitimleri ve Danışmanlık Hizmetleri Başladı!

Vizyonder Psikoloji Akademi

WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızdayız!
Vizyonder WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızda
E-İhale Bilgi Testi İle E-İhale Bilginizi Ölçün!
Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Testleri
Eğitim Anketimize Katılın İndirim Kazanın!
Eğitim Seminerlerimize Kayıt Olun!

Vizyonder Eğitim Seminerlerine Kayıt Olun!

Yetkili Acentamız

Vizyonder Doğru Tercih

Doğru Tercihin Adresi Vizyonder

Bu Sayfayı Paylaş