Kapat

Vizyonder Logo
Vizyonder Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri - Tel:0242 338 2016

Mevzuat Bilgi Bankası

Kategori: Yargı Kararları

Hakim Maddi Vakıalarla Bağlı İse De, Dayanılan Kanun Hükümleri Ve Hukuki Tavsifle Bağlı Olmadığından Ve Türk Kanunlarını Re’sen Uygulama İlkesi Uyarınca Sözleşme Dışı İşin Yapıldığı Yıl İtibariyle Yürürlükte Bulunan Mülga 818 Sayılı Bk'nun 410 Ve Devamı Maddelerinde Düzenlenen Vekâletsiz İş Görme Hükümlerinin Değerlendirilmesinin Ve Bu Doğrultuda İnceleme Ve Araştırma Yapılmasının, Yapılan İmalâtların İş Sahibinin Belediye Olup Olmadığının Araştırılmasının Ve Ayrıca İş Sahibinin Yararına Olup Olmadığının Araştırılmasının Gerektiği Hakkında Yargıtay Kararı

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi - 2017/2055 E. - 2017/4202 K.
- Kanuna aykırı sözleşme
- Vekaletsiz iş görme

Özet
Hakim maddi vakıalarla bağlı ise de, dayanılan kanun hükümleri ve hukuki tavsifle bağlı olmadığından ve Türk Kanunlarını re’sen uygulama ilkesi uyarınca sözleşme dışı işin yapıldığı yıl itibariyle yürürlükte bulunan mülga 818 sayılı BK'nun 410 ve devamı maddelerinde düzenlenen vekâletsiz iş görme hükümlerinin değerlendirilmesinin ve bu doğrultuda inceleme ve araştırma yapılmasının, yapılan imalâtların iş sahibinin belediye olup olmadığının araştırılmasının ve ayrıca iş sahibinin yararına olup olmadığının araştırılmasının gerektiği hakkında.

Karar
Sözleşmelerin nasıl yapılacağı da 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda düzenlenmiştir. Sözleşme kapsamında olmayan ve sözleşmeyle bağlantısı da olmayan bir kısım imalâtların davacı yükleniciler tarafından yapıldığı da iddia edilmekte olduğundan, hakimin Türk Kanunları'nı resen uygulaması gerektiğini düzenleyen HMK'nın 33. maddesi ve HUMK'nın 74 ve 75. maddeleri uyarınca değerlendirme yapılması gerekmektedir (YİBK'nın 04.06.1958 tarih ve 15/6 sayılı kararı). Hakim maddi vakıalarla bağlı ise de, dayanılan kanun hükümleri ve hukuki tavsifle bağlı olmadığından ve Türk Kanunları'nı resen uygulama ilkesi uyarınca sözleşme dışı işin yapıldığı yıl itibariyle yürürlükte bulunan mülga 818 sayılı BK'nın 410 ve devamı maddelerinde düzenlenen vekâletsiz iş görme hükümlerinin değerlendirilmesi ve bu doğrultuda inceleme ve araştırma yapılması, yapılan imalâtların iş sahibinin belediye olup olmadığını araştırılması ve ayrıca iş sahibinin yararına olup olmadığının araştırılması zorunludur. Bedel belirlenirken de, BK'nın 413. maddesi uyarınca, yapıldığı yıl mahalli serbest piyasa rayici hesaplatılmalıdır.

Eklenme Tarihi: 10-06-2020
İlgili Kategoriler:    Kamu İhale Mevzuatı

Yargı Kararları

Kamu İhalelerinde Danışmanlık Merkezi Yayında!

Kamu İhale Danışmanlık Merkezi

Kamu İhalelerinde Uzman Rehberlik Sektöründe uzmanlaşmış danışman kadromuz, kamu ihaleleri konusundaki derin bilgi ve deneyimleriyle size en doğru rehberliği sunuyor. Kamu kurumları ve özel sektör için ihale süreçlerini etkili şekilde yönetmek amacıyla buradayız.

Vizyonder Psikoloji Akademi Eğitimleri ve Danışmanlık Hizmetleri Başladı!

Vizyonder Psikoloji Akademi

WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızdayız!
Vizyonder WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızda
E-İhale Bilgi Testi İle E-İhale Bilginizi Ölçün!
Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Testleri
Eğitim Anketimize Katılın İndirim Kazanın!
Eğitim Seminerlerimize Kayıt Olun!

Vizyonder Eğitim Seminerlerine Kayıt Olun!

Vizyonder Doğru Tercih

Doğru Tercihin Adresi Vizyonder

Bu Sayfayı Paylaş
Hoşgeldiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa buraya tıklayarak Whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz.