Vizyonder Logo
Vizyonder Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri - Tel:0242 338 2016

Beyrut Araştırma İnceleme Gezi

Beyrut Araştırma İnceleme Gezi

1.GÜN : İSTANBUL–BEYRUT

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde saat 03.20’de hazır bulunulması, gerçekleştireceğiniz bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Beyrut’ta uçuş. Yerel saat ile 08.20’de Beyrut’a varış. Alanda bizi bekleyen özel otobüsümüz ile panoramik Beyrut şehir turu yapılacaktır. Panoramik şehir turumuzda Hamra bölgesi (Modern şehir), Martyrs Meydanı (Eski Şehir), Güvercin Kayaları, eski Saat Kulesi, 1853 ’de inşa edilen Büyük Saray görülecek yerler arasındadır. Rehberimizin bildireceği saatte gerçekleşecek otele transfer ve serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra düzenlenecek olan yemekli Lübnan Gecesi (75 Euro) gösterisine katılıp, yerel eğlence hayatını ve Lübnan mutfağını deneyimleme fırsatı bulabilir.

2.GÜN : BEYRUT

Kahvaltının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan öğlen yemekli ‘‘Jeita Gratto, Harissa ve Byblos’’ gezimize (85 Euro) katılabilirler. Bu ekstra gezimizin kapsamında Lübnan'ın en dikkat çekici manzaralarından birine sahip olan Jeita Gratto, uzunluğu yaklaşık 9 km olan iki büyük kalker mağaranın kompleksidir. 19. yüzyılın ilk yarısında çok önce keşfedilmişti olan alt mağara bölgesi elektrik motorlu tekneler ile gezilecektir. Mağaralarda gezimizin tamamlanmasının hemen ardından, doğal güzellikleri ile turistik bir merkez haline gelen Harissa turumuz için Jounie’ ye hareket edilecektir. Yaklaşık 15-20 dakikalık yolculuğumuzun ardından, teleferik ile yapacağımız tırmanış ile yaklaşık 700 metre yükseklikteki Harissa’ ya varış. Tepe çıkışımıza istinaden tarihi 1900 ’lü yılların başlarına dayanan küçük eski bir şehir kilisesi ve 15 ton ağırlığında ve 9 metre uzunluğundaki Meryem Ana heykeli görülecekler arasındadır. Harissa’da şehrin panoramik seyri sonrası Byblos ’a gidiyoruz. Byblos tarihi milattan önce 7000 yıllarına dayanan, antik bir Fenike şehridir. Tarih boyunca farklı medeniyetlere kucak açmış ve bazılarına başkentlik yapmış olan bu şehir ismini, tarihinin en önemli ticaret merkezi olduğu ‘’Papirus’’ kelimesinden almaktadır. UNESCO tarafından dünya mirası listesinin en önemli şehirlerinden birisidir. Tur bitimi şehir merkezi otelimize dönüş ve dinlenmek için serbest saatler.

3.GÜN : BEYRUT

Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ile birlikte ekstra düzenlenecek olan ‘’Baalbek, Ksara ve Anjaar’’ gezimizi (85 Euro) gerçekleştirmek üzere antik çağın en büyük Roma hazinesini ziyaret etmek için Lübnan Dağını geçip, UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınan Baalbek şehrine doğru hareket ediyoruz. İlk ismi güneş şehri anlamına gelen ‘’Haliepolis’’ olan Baalbek, Dünya’nın ikinci büyük Roma dönemi harabeleridir. Ülkenin ilk kurucuları, Fenikelilerin memleketi Lübnan'ın güzel geçmişinin en önemli göstergeleri burada yer almaktadır. Arkeologlara göre dünyada Roma dışındaki en önemli dini merkezlerden biri sayılır. Günümüzde Baalbek'te harabe halinde üç adet tapınak vardır. Bunlar Jüpiter, Baküs ve Venüs tapınaklarıdır. Bunlardan en büyüğü Jüpiter tapınağıdır. M.S. 3. yüzyılda yapılan büyük bir giriş kapısı ve avludan sonra geniş bir kapıdan girilen tapınağın 84 granit sütunu vardı. Bugün bunlardan sadece 6 tanesi ayaktadır. Diğerlerinin bir kısmı kırılmış, bir kısmı da başka yerlere götürülmüştür. Daha iyi korunmuş olan Baküs Tapınağı ile Venüs Tapınağı görüldükten sonra Ksara'ya geçiyoruz. Ksara: Lübnan ülkesinde, Beka vadisinde, 1857 tarihinde Cizvit rahipleri tarafından kurulan bir yerleşim yeridir. Aslında, bölgedeki ilk üzüm bağı kültürü, Fenikeliler dönemine kadar uzanmaktadır. Burada yapacağımız gezinin ardından Anjaar şehrine hareket ediyoruz. Emevi medeniyetinin en gelişmiş dönemine tanıklık etmiş olan Anjar şehri, denizden uzakta kurulmuş olan önemli bir tarihi ticaret merkezi olma özelliği yanında Emeviler dönemine ilişkin şehir planlamacılığının eşsiz bir örneği olarak kabul edilmektedir. Turumuzun bitiminde Beyrut şehir otelimize transfer ve dinlenmek için serbest zaman.

4.GÜN : BEYRUT

Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman, arzu eden misafirlerimiz ile birlikte ekstra düzenlenecek olan ‘’Batroun ve Tripoli’’ gezimizi (65 Euro) düzenlemek için antik bir Fenike liman şehiri olan Batroun’a hareket ediyoruz. Batroun şehir turumuz kapsamında antik Fenike duvarları, tarihi şehir pazarı Mar Estephan Katedrali görülecek yerler arasındadır. Batroun turumuzu, panoramik tur ile sonlandırdıktan hemen sonra, Lübnan’nın Beyrut şehrinden sonraki en büyük ikinci şehri olan Tripoli ’ye hareket ediyoruz. Bizlerin Trablusşam olarak adlandırlığı, antik çağda önemli bir Fenike şehri olan Tripoli, daha sonra sonraki tarihlerde Perslerin, Romalıların, Arapların, Haçlıların ve Memluklar’ın idaresinden kaldıktan sonra 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’ in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı Devleti sınırları içerisinde Trablus ismini taşıyan iki tane şehir olduğu için Osmanlılar Lübnan’daki bu topraklara Trablusşam ismini verdiler. Bu turumuzun kapsamında, şehri panoramik olarak fotoğraflayacağımız Qala’at Sanjil Kalesi, Ulu Camii, Al Saboun Kervansarayı görülecek yerler arasındadır. Trablusşam (Tripoli) gezimizin hemen ardından Beyrut şehir merkezine transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman.

5.GÜN : BEYRUT-İSTANBUL

Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman, arzu eden misafirlerimiz ile birlikte ekstra düzenlenecek olan ‘’Deir el-Kamar, Beiteddine Sarayı ve Musa Kalesi’’ turuna katılma fırsatı bulabilirler (55 Euro). Musa Kalesi, tüm ziyaretçileri hayretler içerisine düşüren hikayesi ile birlikte bizleri konuk ediyor. Hikayesinin yanı sıra, zengin mimarisi ile turistlerin dikkatini çeken Musa Kalesi, turumuzun ilk durağını oluşturmaktadır. Beyteddin Sarayı turumuzun ikinci durağını oluşturmaktadır. 18. YY sonlarına doğru Emir Beşir tarafından yaptırılmıştır; ayrıca Osmanlı mimarisini de her noktasında hissettiren, oldukça geniş ve görkemli bir bahçeye sahip olan bu saray, Lübnan’ da turistler için bir çekim noktası niteliğindedir. Deir El Kamar’dan yaklaşık 5 kilometre mesafede, derin ve sarp vadi ile ayrılmış Beiteddine kasabasında yer alır. Turumuzun devamında Lübnan’ın lokal bir kasabası olan Deir el -Kamar keşfedilecektir. Farklı din mensuplarına ev sahipliği yapan kasaba misafirlerimize farklı kültürel oluşumları deneyimleme fırsatı sunuyor. Tur bitiminde havaalanına transfer. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından İstanbul’a hareket yerel saat ile 18.00’da İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Programda belirtilen havayolu ile belirtilen parkurda ekonomi sınıfı uçak bileti 
 • Havalimanı vergileri 
 • Alan/otel/alan transferleri, şehirler arası transferler 
 • Belirtilen kategori otellerde oda+kahvaltı (Continental kahvaltı) konaklamalar 
 • Programda belirtilen tüm çevre gezileri dahil 
 • Otel konaklama turist vergileri 
 • Zorunlu seyahat sigortası (Mesleki sorumluluk sigortasıdır.) 
 • Türkçe tur liderliği hizmeti
 • Yurt dışı çıkış fonu
 • Seyahat Sigorta Poliçesi

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Vize ücreti
 • Kişisel harcamalar 
 • Öğle ve akşam yemekleri 
 • Müze, ören yeri veya benzeri tüm giriş ücretleri 
 • Ekstra turlar

BİLGİLENDİRME:

Vizyonder olarak düzenlediğimiz inceleme ve araştırma gezilerinin amacı, yurt dışındaki yerel yönetimler ile kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarını yakından izlemek, kent estetiği, kent planlaması, farklı coğrafyalarda farklı ölçeklerdeki ulaşım sorunlarının giderilmesi için izlenimler edinilmesi, toplu taşıma, kentsel dönüşüm, geri dönüşüm, atık depolama, ayrıştırma, yeşil alanlar, parklar vs. gibi teknik konularla, kültür, sanat, spor gibi sosyal alanlarda diğer yerel yönetimlerin uygulamalarını yakından inceleyerek bilgi ve görgü artırma amaçlanmaktadır.

"Tüm Katılımcıların Yurtdışı Geçici Görev Yollukları, 6245 Sayılı Harcırah Kanununa Uygun Bir Şekilde Uzmanlarımız Tarafından hazırlanmakta olup, Organizasyonu İşlemlerini Tecrübeli ve Profesyonel Bir Ekip Aracılığı İle Sorunsuz Şekilde Yürütmekteyiz.

Yurtdışı Tetkik Gezileri İçin Bize Ulaşın

E-Posta : bilgi@vizyonder.org.tr
Telefon : +90 242 338 2016 - Faks  : +90 850 811 2016
Gsm : +90 545 335 2016 - Gsm2: +90 545 337 2016
Whatsapp  : Whatsapp Görüşmesi Başlat

Yurtdış Gezilerinde Uygulanacak Mevzuat ve Operasyonel Ayrıntılar için tıklayınız

Online Eğitimlerimiz Başladı

Online Eğitimlerimiz Başlıyor

WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızdayız!
Vizyonder WhatsApp Uygulaması İle Her an Yanınızda
E-İhale Bilgi Testi İle E-İhale Bilginizi Ölçün!
Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Testleri
Eğitim Anketimize Katılın İndirim Kazanın!
Eğitim Seminerlerimize Kayıt Olun!

Vizyonder Eğitim Seminerlerine Kayıt Olun!

Bu Sayfayı Paylaş
Hoşgeldiniz. Yardıma ihtiyacınız olursa buraya tıklayarak Whatsapp üzerinden bilgi alabilirsiniz.